Econyl

Na pomysł przerobienia porzuconych sieci na nylonową przędzę do produkcji kostiumów wpadła włoska firma Aquafil – liderka w branży włókien syntetycznych. Pionierskie badania rozpoczęli już pod koniec lat 90, ostatecznie w 2011 r. opracowali Econyl – materiał wykonany w całości z poddanych recyklingowi sieci.

Econyl to hit w dziedzinie materiałoznawstwa.

Włókna powstają całkowicie z recyklingu odpadów nylonowych. Posiada wszystkie właściwości nylonu z pierwszego obiegu. Co ważne, proces wytwarzania econylu zużywa znacznie mniej energii i wody niż tradycyjny nylon, co przekłada się na mniejszy ślad węglowy. Ponadto, dzięki recyklingowi nylonowych odpadów, econyl pomaga ograniczyć wykorzystywanie surowców naturalnych i zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Nie tylko ekologia jest wielką zaletą econylu. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na rozciąganie, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji odzieży sportowej. Możemy zatem cieszyć się modnymi i funkcjonalnymi produktami, jednocześnie dbając o naszą planetę.

Zalety Econylu®:

  • Econyl® zmniejsza ilość zużywanej przez nas ropy naftowej. Na każde 10 000 ton materiału Econyl® oszczędzamy 70 000 baryłek ropy naftowej.
  • Econyl® zmniejsza emisję dwutlenku węgla. Na każde 10 000 ton materiału Econyl® unikamy 61 500 ton emisji dwutlenku węgla.
  • W porównaniu z konwencjonalnym nylonem wytwarzanym z oleju, Econyl® zmniejsza wpływ nylonu na globalne ocieplenie o 90%.
  • Econyl® można w całości poddać recyklingowi w celu stworzenia nowego materiału.
  • Econyl® wykorzystuje odpady, które w przeciwnym razie trafiałyby na wysypiska śmieci lub do oceanu.
  • Tkanina jest trwała, rozciągliwa i równie użyteczna jak konwencjonalny nylon.

Bawełna organiczna

Ekobawełna, biobawełna/bawełna bio i bawełna organiczna to różne określenia dla tego samego materiału. Choć bowiem terminy „ekologiczny”, „organiczny” i „bio” oznaczają nieco odmienne rzeczy, to wszystkie je można zastosować w odniesieniu do omawianego tu zagadnienia.

Włókna bawełniane pozyskuje się z owoców roślin z rodziny Gossypium. Wytwarza się z nich ok. 70 proc. rocznej produkcji ubrań na całym świecie. W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na bawełnę większość uprawiających ją podmiotów dąży do maksymalizacji plonów, głównie poprzez zastosowanie podczas uprawy chemicznych substancji takich jak:

  • pestycydy – czyli środki owadobójcze,
  • herbicydy – środki chwastobójcze,
  • fungicydy – środki grzybobójcze,
  • sztuczne nawozy,
  • preparaty ułatwiające oddzielenie włókien z rośliny.

W przypadku bawełny organicznej natomiast takich substancji się nie używa. Zamiast nich wykorzystuje się choćby kwasek cytrynowy, czosnek, lucernę albo papryczki chili, które również odstraszają szkodniki i nie pozwalają rozwijać się pleśniom czy grzybom. Do poprawy jakości gleby stosuje się nawozy naturalne (kompost, obornik), a uprawę wspomaga niekiedy też hodowla pożytecznych owadów. Zbiory przeprowadzane są ręcznie, mycie i dalsza obróbka (np. barwienie) włókien przebiegają zaś przy użyciu znacznie łagodniejszych niż standardowo środków.
Aby wyprodukować kilogram konwencjonalnej bawełny, potrzeba ok. 20 tys. litrów wody. W kontekście bawełny organicznej zużycie wody jest o wiele mniejsze, w dodatku do podlewania roślin w 80 proc. wykorzystuje się deszczówkę. Uprawa biobawełny stanowi więc znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska niż uprawa zwykłej bawełny. Także dlatego, że w jej wyniku do gleby i okolicznych zbiorników wodnych nie przedostają się wymienione wyżej toksyczne substancje. To z tych właśnie powodów bawełna organiczna jest też ekologiczna! Ekobawełna – przyjazna dla zdrowia Szkodliwe związki chemiczne nie tylko mogą się uwalniać do ekosystemów, ale też przenikają do wnętrza wystawionej na ich działanie rośliny. A zatem również do włókien „tradycyjnej” bawełny, która potem ma kontakt ze skórą, co sprzyja występowaniu podrażnień i reakcji alergicznych. W przypadku bawełny organicznej ryzyko to ograniczone zostaje właściwie do zera. Z tego względu bawełna organiczna, która na żadnym etapie nie miała do czynienia z toksynami, jest świetnym rozwiązaniem dla alergików, niemowląt i małych dzieci oraz osób o skórze wrażliwej i atopowej .


Wiskoza LENZING™ ECOVERO™

Klasyczna wiskoza to materiał, który używany jest do szycia odzieży, i nie tylko, już od wielu lat. Alternatywnym rozwiązaniem dla tego typu materiału jest LENZING™ ECOVERO™.
LENZING™ ECOVERO™ to specjalny, certyfikowany typ wiskozy, który powstaje z mniejszym, negatywnym wpływem człowieka na środowisko niż standardowy materiał wiskozowy. Do jego produkcji używa się eko-rozwiązań, co ma wpływ na czystsze środowisko. Co to oznacza w praktyce?

Produkcja włókien LENZING™ ECOVERO™ pozwala aż o 50% zredukować wykorzystanie wody i emisję CO2 niż w przypadku produkcji zwykłych włókien wiskozowych.

Materiały posiadające włókna wiskozowe marki LENZING™ ECOVERO™ posiadają certyfikat, który przyznawany jest wyłącznie produktom, które mają znacznie mniejszy wpływ na ekosystem.

Wiskoza LENZING™ ECOVERO™ produkowana jest z drewnianej pulpy – czyli specjalnego włókna celulozowego, a przy tym materiału, który jest w pełni odnawialny. Drewno wykorzystywane do produkcji LENZING™ ECOVERO™ pochodzi z lasów zarządzanych w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Włókna LENZING™ ECOVERO™ są ekologiczne i ulegają biodegradacji.

Zalety włókien wiskozowych

  • Wiskoza odznacza się wysoką higroskopijnością, dzięki czemu doskonale chłonie wilgoć i świetnie nadaje się do noszenia w ciepłym klimacie.
  • Włókna wiskozowe są odporne na wysoką temperaturę – to świetny produkt dla firm, które specjalizującą się, m.in. w szyciu odzieży letniej.
  • Materiał wyprodukowany z włókien wiskozowych charakteryzuje się przyjemnym splotem, lekkością i delikatnością w dotyku.
  • Włókna wiskozowe mają względnie niską skłonność do elektryzowania się.
  • Wiskoza jest łatwa w wybarwianiu (dzięki czemu można ją zafarbować na praktycznie każdy kolor).